Czy Holter Ciśnieniowy można założyć w domu? Przewodnik po domowym monitorowaniu ciśnienia krwi

Artykuły (wg tematów):

Holter EKG

Holter Ciśnieniowy, RR, AMBP

EKG – Badanie, Rejestrator, Opis

Chrapanie i Bezdech Senny

Objawy i Choroby Serca

Zdrowie (Porady, Ciekawostki)

wybierz kategorię:

Czy Holter Ciśnieniowy Można Założyć W Domu Przewodnik Po Domowym Monitorowaniu Ciśnienia Krwi

Treść artykułu “Czy Holter Ciśnieniowy można założyć w domu? Przewodnik po domowym monitorowaniu ciśnienia krwi ” została zweryfikowana przez kardiologa jako treść informacyjna dla pacjentów.

Spis treści

Czy holter ciśnieniowy (RR) można założyć w domu?

To pytanie, które często zadają pacjenci, którzy muszą regularnie monitorować swoje ciśnienie krwi w domu. Holter ciśnienia krwi jest często używany podczas testów diagnostycznych, ale coraz więcej osób decyduje się na jego założenie w domu. Dzieje się tak, ponieważ regularne monitorowanie ciśnienia krwi może pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego, a także w monitorowaniu skuteczności leczenia.

Jednak prawidłowe założenie holtera ciśnienia krwi w domu może być dla niektórych osób wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, który krok po kroku pokaże, jak działa holter ciśnieniowy (RR) , jak go założyć, a także omówimy znaczenie monitorowania ciśnienia krwi w domu.

 

Czym jest holter ciśnieniowy (RR)?

Holter ciśnienia krwi to małe, przenośne urządzenie, połączone przewodem z mankietem do pomiaru ciśnienia. Urządzenie mierzy ciśnienie krwi co kilka minut przez okres 24 do 72 godzin. Pozwala to na uzyskanie dokładnego obrazu zmian ciśnienia krwi w ciągu dnia, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze lub inne choroby serca.

 

Znaczenie monitorowania ciśnienia krwi w domu

Monitoring ciśnienia krwi w domu jest bardzo ważny, zwłaszcza dla osób z już zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym. Regularne pomiary mogą pomóc w monitorowaniu skuteczności leczenia i wykrywaniu jakichkolwiek niepokojących zmian.

Ponadto, monitorowanie ciśnienia krwi w domu może pomóc w wykryciu tzw. “Nadciśnienia białego fartucha”, czyli zjawiska, w którym ciśnienie krwi osoby jest wyższe, gdy jest mierzone w środowisku medycznym, niż gdy jest mierzone w domu. Może to prowadzić do niepotrzebnego lub nadmiernego leczenia.

Wreszcie, monitorowanie ciśnienia krwi w domu może pomóc w zrozumieniu, jak różne czynniki, takie jak dieta, aktywność fizyczna i stres, wpływają na ciśnienie krwi. To może prowadzić do lepszej kontroli nad ciśnieniem krwi i ogólnym zdrowiem serca.

 

Wskazania do założenia holtera ciśnieniowego :

  • występują znacznie podwyższone wartości ciśnienia tętniczego w godzinach porannych
  • występują znaczne wahania między poszczególnymi pomiarami gabinetowymi i/lub istotne różnice między pomiarem gabinetowym, a pomiarami domowymi wykonywanymi przez pacjenta
  • lekarz zdiagnozował tzw. nadciśnienie tętnicze oporne – o opornym NT mówimy w przypadku braku normalizacji wartości ciśnienia tętniczego mimo stosowania 3 leków zmniejszających ciśnienie w pełnych dawkach
  • występują objawy sugerujące okresowe spadki ciśnienia tętniczego krwi (tj. utraty przytomności, zawroty głowy, upadki, zasłabnięcia)
  • u kobiet w ciąży z nadciśnieniem tętniczym
  • u pacjentów z cukrzycą- zarówno typu 1 jak i 2
  • u wszystkich pacjentów, u których w pomiarach klinicznych ciśnienie tętnicze wynosi ≥140/90 mmHg
  • przy podejrzeniu istotnych wahań ciśnienia w godzinach nocnych

 

Co jest potrzebne do założenia holtera ciśnieniowego:

Aby założyć holter ciśnienia krwi w domu, potrzebujesz kilku rzeczy.

  1. Po pierwsze, oczywiście, potrzebujesz samego holtera. Są dostępne różne modele, niektóre z nich są bardziej zaawansowane technologicznie niż inne, ale wszystkie powinny być w stanie dokładnie mierzyć ciśnienie krwi.
  2. Po drugie, potrzebujesz mankietu, który będzie pasował do twojego ramienia. Jest to ważne, ponieważ mankiet, który jest za mały lub za duży, może dawać nieprawidłowe odczyty.
  3. Po trzecie, potrzebujesz instrukcji, jak prawidłowo umieścić mankiet i jak założyć holtera. To może wymagać nieco uwagi, ale z czasem powinno stać się proste w obsłudze.

 

Jak przygotować się do badania:

  • załóż koszulkę/bluzkę z krótkim rękawem oraz luźne okrycie wierzchnie z szerokim rękawem
  • przed założeniem rejestratora należy odpocząć 15 minut
  • leki przyjmujemy według zaleceń lekarza kierującego na badanie
  • przed badaniem (co najmniej 24h) nie należy spożywać alkoholu
  • nie wolno zakładać mankietu na kończyny, na których jest założony wlew dożylny, lub w miejscach, gdzie obieg krwi jest nieprawidłowy
  • nie należy zakładać mankietu w miejscach, gdzie została naruszona ciągłość skóry lub uszkodzona tkanka.

 

Krok po kroku, jak założyć holter ciśnieniowy (RR) w domu:

  • Wyjmij holtera i elementy zestawu z pudełka
  • Załóż mankiet według instrukcji:
  • Krok 1. Znajdź tętnicę ramienną na lewej ręce za pomocą badania dotykowego.
  • Krok 2. Załóż mankiet bezpośrednio na skórę, tak aby znacznik znajdował się bezpośrednio nad tętnicą ramienną, a dolna krawędź mankietu była założona około 1 – 2 cm ponad wewnętrznym zagłębieniem łokcia.
  • Krok 3. Zawiń mankiet tak, aby płasko przylegał i nie zsuwał się, ale żeby pozostało miejsce na wsunięcie dwóch palców.
  • Krok 4. Przytwierdź przewód powietrza tak, żeby przechodził ponad ramieniem.
  • Krok 5. Przepuść pasek przez etui.
  • Krok 6. Dopasuj pasek tak, aby etui znalazło się po lewej stronie
  • Po założeniu mankietu wyjmij urządzenie z pokrowca i przytrzymaj przycisk do momentu uruchomienia holtera (na wyświetlaczu pojawi się aktualna godzina).
  • Kiedy mankiet i holter są prawidłowo podłączone, lekko naciśnij przycisk (nastąpi pomiar ciśnienia). Holter automatycznie zacznie pompować powietrze do mankietu, zwiększając ciśnienie. Kiedy ciśnienie osiągnie odpowiedni poziom, holter zacznie powoli je obniżać, rejestrując ciśnienie krwi w miarę jego spadku.
  • Oceń czy mankiet jest dobrze założony: jeśli za ciasno, ręka drętwieje i robi się sina → poluzuj mankiet / jeśli za luźno to załóż mankiet trochę ciaśniej – najlepiej jak będziesz miał drugą osobę, która pomoże założyć mankiet
  • Holter przy każdym pomiarze pokazuje wynik ciśnienia tętniczego i częstości tętna (w trakcie badania lekarze zalecają nie zerkać na ekran Holtera )
  • Pomiary dokonywane są automatycznie, nie musisz nic przyciskać. Ewentualnie za pomocą przycisku START/STOP można dokonać dodatkowy pomiar ciśnienia krwi. Zmierzone wartości ciśnienia są zapamiętywane automatycznie, bez potrzeby oddzielnego zapisywania..

 

Zakończenie badania:

  1. Proszę przycisnąć przycisk na holterze i puścić w momencie kiedy holter się wyłączy (będzie kilka sygnałów dźwiękowych i wygaśnie wyświetlacz).
  2. Proszę zdjąć mankiet i holter z siebie.
  3. Jeśli zamawiałeś holtera na Doktorekg.pl to urządzenie proszę włożyć do pudełka → zapakuj przesyłkę w folię → naklej etykietę zwrotną którą otrzymałeś w przesyłce z adresem Lublin. Zadzwoń do nas jak skończysz badanie, a my zamówimy do Ciebie kuriera po odbiór paczki / jeśli zamawiałeś przez paczkomat to umieść przesyłkę w paczkomacie.

 

Jak zachowywać się podczas monitorowania ciśnienia:

  • W trakcie monitorowania nie wolno brać prysznica i kąpieli – urządzenie nie jest wodoodporne
  • W celu uzyskania miarodajnych wyników w trakcie badania należy normalnie funkcjonować (praca, szkoła, aktywność fizyczna)
  • Należy unikać ekstremalnych wysiłków fizycznych (np. trening na siłowni czy jogging), a jeśli nie da się tego uniknąć, należy zanotować, jaka to była aktywność i o której godzinie. W czasie badania należy unikać pracy i wysiłków mogących uszkodzić urządzenie.
  • Aby zoptymalizować wydajność i dokładność, należy zminimalizować poruszanie się kończyn w czasie pomiaru
  • W trakcie pomiaru (gdy mankiet zaczyna się napompowywać) należy wyprostować łokieć, rozluźnić i opuścić kończynę. Po zakończeniu pomiaru proszę kontynuować przerwaną czynność.(Pomiar na ręce ugiętej, podniesionej do góry bądź w ciągłym ruchu czy napiętych mięśniach będzie niemiarodajny).
  • W momencie pomiaru nie należy rozmawiać.
  • Śpiąc nie należy kłaść się na kończynie, na której założony jest mankiet.
  • Nie wolno naciskać mankietu podczas monitorowania. Może to spowodować błędne wartości ciśnienia krwi.
  • Należy kontrolować umiejscowienie mankietu, aby zapewnić swobodny przepływ krwi, zwłaszcza przy monitorowaniu w regularnych odstępach czasu i/lub w dłuższych okresach.
  • Mankiet nie może być przekładany z jednego ramienia na drugie. W przypadku odczuwania bólu ramienia, pojawienia się obrzęku lub zasinienia ręki, rejestrację należy przerwać (zdejmując mankiet z ramienia).
  • Jeśli chory uzna, że dany pomiar ciśnienia tętniczego nie był właściwy czy skuteczny, może nacisną klawisz na holterze i tym samym wymusi ręczny pomiar ciśnienia (mankiet pompuje się od razu po jego naciśnięciu, więc pacjent naciskając przycisk musi być gotowy do pomiaru).

 

Rozwiązywanie typowych problemów z holterem ciśnienia krwi

Mimo że holtery ciśnienia krwi są zazwyczaj łatwe w obsłudze, mogą wystąpić pewne problemy. Na przykład, holter może nie działać prawidłowo, jeśli baterie są słabe lub mankiet jest źle założony.

Jeśli holter nie daje prawidłowych odczytów, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie baterii i mankietu. Jeśli te elementy wydają się być w porządku, problem może leżeć w samym holterze. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z personelem medycznym  lub skonsultować się z lekarzem.

 

Kiedy skonsultować się z lekarzem

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w odczytach ciśnienia krwi, na przykład jeśli ciśnienie krwi jest zazwyczaj normalne, ale nagle zaczyna wzrastać, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Podobnie, jeśli masz objawy takie jak ból głowy, zawroty głowy, krwawienie z nosa lub duszności, które mogą być związane z wysokim ciśnieniem krwi, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem.

 

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest holter ciśnieniowy?

Holter ciśnieniowy do urządzenia do monitorowania krwi przez co najmniej 24 godziny.

Dlaczego warto nosić holtera ciśnieniowego w domu?

Stosowanie holtera ciśnieniowego w domu pozwala na badanie ciśnienia krwi przez cały dzień, co może pomóc lekarzowi w diagnozowaniu nietypowych problemów.

Jak założyć holter ciśnieniowy w domu?

Holter składa się z przenośnego urządzenia połączonego przewodem z mankietem. Zakładamy mankiet na ramię. Następnie urządzenie mocujemy w pokrowcu i włączamy holter.

Czy mogę założyć holter ciśnieniowy w domu?

Tak, można założyć holter ciśnieniowy samodzielnie w domu, ale warto skorzystać z pomocy pracownika medycznego.

Czy holter ciśnieniowy jest niewygodny w noszeniu?

Nie, holter ciśnieniowy nie powinien przeszkadzać w czynnościach dnia codziennego.

Ile czasu powinienem nosić holter ciśnieniowy?

Urządzenie mierzy ciśnienie krwi co kilka minut przez okres 24 do 72 godzin.

Czy mogę wziąć prysznic z holterem ciśnieniowym?

Nie, holter ciśnieniowy nie powinien być narażony na wodę, ponieważ to urządzenie nie jest wodoszczelne. Przed kąpielą należy zdjąć urządzenie. Najlepiej wykąpać się pomiędzy pomiarami.

Jakie są potencjalne problemy podczas noszenia holtera ciśnieniowego?

Jeśli holter nie daje prawidłowych odczytów, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie baterii i mankietu. Jeśli te elementy wydają się być w porządku, problem może leżeć w samym holterze. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z personelem medycznym  lub skonsultować się z lekarzem.

Jakie informacje dostarcza holter ciśnieniowy?

Holter ciśnieniowy dostarcza informacje o ciśnieniu krwi w ciągu całego dnia. Pozwala to na uzyskanie dokładnego obrazu zmian ciśnienia krwi w ciągu dnia i nocy, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze lub inne choroby serca.

Czy mogę normalnie funkcjonować podczas noszenia holtera ciśnieniowego?

W celu uzyskania miarodajnych wyników w trakcie badania należy normalnie funkcjonować (praca, szkoła, aktywność fizyczna).

Czy mogę ćwiczyć podczas noszenia holtera ciśnieniowego ?

Należy unikać ekstremalnych wysiłków fizycznych (np. trening na siłowni czy jogging), a jeśli nie da się tego uniknąć, należy zanotować, jaka to była aktywność i o której godzinie. W czasie badania należy unikać pracy i wysiłków mogących uszkodzić urządzenie.

Co zrobić, jeśli holter ciśnieniowy zaczyna przeszkadzać?

Jeśli holter ciśnieniowy zacznie przeszkadzać, należy powaidomić pracownika medycznego lub lekarza.

Czy holter ciśnieniowy jest bezpieczny?

Tak, holter ciśnieniowy jest bezpieczny. Jest to nieinwazyjna metoda monitorowania ciśnienia krwi.

Czy holter ciśnieniowy jest wiarygodny?

Tak, holter ciśnieniowy jest specjalistycznym urządzeniem do monitorowania ciśnienia krwi.

Jak długo czekać na wyniki z holtera ciśnieniowego?

Wyniki z holtera ciśnieniowego są zwykle dostępne po kilku dniach, ale czas ten może się wydłużyć.

Czy używanie holtera ciśnieniowego może pomóc w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego krwi?

Tak, holter ciśnieniowy jest często używany do diagnozowania nadciśnienia tętniczego.

Czy koszt wypożyczenia holter ciśnieniowy jest drogi?

Koszt wypożyczenia holtera ciśnieniowego mieści się w granicy około 200-400 zł, ale to zależy od długości badania.

Czy mogę założyć holtera ciśnieniowego, jeśli jestem w ciąży?

Tak, można nosić holter ciśnieniowy podczas ciąży.

Czy istnieją przeciwwskazania do założenia holtera ciśnieniowego?

Nie wolno zakładać mankietu na kończyny, na których jest założony wlew dożylny, lub w miejscach, gdzie obieg krwi jest nieprawidłowy. Nie należy również zakładać mankietu w miejscach, gdzie została naruszona ciągłość skóry lub uszkodzona tkanka.

Czy holter ciśnieniowy jest lepszy od tradycyjnego ciśnieniomierza?

Holter ciśnieniowy i tradycyjny ciśnieniomierz mają swoje zalety. Holter pozwala na pokazanie ciśnienia krwi przez cały dzień, co może pomóc lekarzowi w diagnozowaniu problemów z ciśnieniem.

 

Podsumowanie

Monitorowanie ciśnienia krwi w domu za pomocą holtera jest ważnym elementem dbania o zdrowie serca. Chociaż może to wymagać nieco praktyki, prawidłowe założenie i korzystanie z holtera ciśnienia krwi nie jest trudne.

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać ciśnienie krwi, zapisywać wyniki i skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany. Z odpowiednim podejściem, holter ciśnienia krwi może być potężnym narzędziem w utrzymaniu zdrowego serca.

udostępnij innym na:

Twój koszyk0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0