Centrum pomocy

Badanie Holtera | FAQ | często zadawane pytania

FAQ – często zadawane pytania

Badanie Holtera

Holter EKG

Holter Ciśnieniowy

Rejestrator EKG

Kardiolog online

Opis EKG przez kardiologa

Bezdech senny

Wyjaśniami nasze usługi

Badanie Holter

Holter EKG

Holter Ciśnieniowy

Rejestrator EKG

Kardiolog online

Opis EKG przez kardiologa

Bezdech senny

Ważne linki

Konto pacjenta

Kontakt z nami

Regulamin serwisu

Polityka prywatności

O firmie Elkardia

Bezpieczne płatności

Dostawa i odbiór urządzeń

Reklamacje i zwroty

Badanie Holtera – pytania i odpowiedzi

Co to jest Holter?

Holter to urządzenie o niewielkich rozmiarach przeznaczone do ciągłego monitorowania elektrycznej pracy serca (holter ekg) od 24 godzin do tygodnia lub ciśnienia tętniczego (Holter RR) os 24h do 72h

Co to jest Holter EKG?

Holter EKG to małe urządzenie medyczne pozwalające na ciągły pomiar EKG pacjenta (pracy elektrycznej sera pacjenta). Czas badania (na jednej baterii) od 24h do tygodnia. Zapis EKG 3-kanałowy lub 12-kanałowy.

Co to jest Holter ciśnieniowy?

Holter ciśnieniowy (Holter RR, Holter ciśnienia, AMBP) to małe urządzenie medyczne pozwalające na pomiar ciśnienia tętniczego w czasie aktywności pacjenta (dzień) i spoczynku (noc). Pomiar trwa od 24h, 48h lub 72h.

Czego nie wolno robić przy Holterze?

Nie wolno zamoczyć holtera (np. nie wolno kąpać się czy brać prysznic z holterem). Unikaj silnego  pola elektrycznego, które może zaburzyć zapis badania.  Nie używaj poduszek i koców elektrycznych.

Jak się myć z Holterem?

Nie wolno brać prysznica ani kąpieli – holter nie jest wodoodporny.  Staraj myć się miejscowo np. gąbką.  Możesz również zdjąć Holter (bez wyłączania urządzenia) i po prysznicu i kąpieli założyć go ponownie.

Jak spać z Holterem?

Normalnie. Piżama powinna być luźna i wygodna. Kable Holtera EKG  i elektrody na ciele  schowane pod ubraniem, aby w czasie snu ich nie odpiąć. W czasie badania Holterem RR trzymaj ręce rozluźnione i wyprostowane.

Czy Holter EKG wykryje nerwicę?

Pośrednio tak. Nerwicę rozpoznaje się po wykluczeniu chorób organicznych’ Przykład: pacjent odczuwa arytmię ale nie w tym czasie zapis Holtera pokazuje normalną pracę serca lub arytmia jest związana z sytuacją stresową. W tym sensie Holter może pomóc w rozpoznaniu nerwicy.

Na czym polega EKG holter?

EKG metodą Holtera to ciągłe monitorowanie EKG pacjenta od 24h do tygodnia. Pacjent ma założone elektrody na klatce piersiowej. Dane z elektrod przesyłane są do aparatu Holtera. Po zakończeniu badania zapis jest analizowany przez kardiologa.

Czy do Holtera trzeba zdjąć stanik?

Nie ma potrzeby zdejmowania stanika do badania Holtera EKG czy Holtera ciśnieniowego. Elektrody ekg są tak przyklejone aby zakładanie i zdejmowanie biustonosza nie wpływało na ich położenie w czasie badania.

Czy mając holter można mieć stanik?

Tak, biustonosz nie przeszkadza przy badaniu.  Prawidłowe założenie elektrod i poprowadzenie kabli do aparatu Holter EKG pozwala na swobodne noszenie stanika. Przy Holterze ciśnieniowym nie ma kabli na klatce piersiowej.

Czy telefon zakłóca pracę Holtera?

Nowoczesne Holtery są zabezpieczone od zakłóceń pola elektromagnetycznego. Używanie telefonu nie powinno zakłócić zapisu Holtera. Są jednak badania wskazujące, że stare telefony komórkowe mogą zakłócać działanie Holtera EKG

Czy mając holter można używać telefonu?

Tak, w mając założony Holter można używać telefonu komórkowego. Nowoczesne Holtery są zabezpieczone od zakłóceń pola elektromagnetycznego. Są jednak badania wskazujące, że stare telefony komórkowe mogą zakłócać działanie Holtera EKG.

Jak ubrać się do założenia Holtera?

Wygodnie, tak aby ubranie nie krepowało ruchów i nie zaburzało pomiarów: mankietu pomiarowego na ręce przy Holterze RR czy położenia elektrod i kabli ekg przy Holterze. Podczas badania nie wolno moczyć urządzenia

Czy holter nagrywa rozmowy?

Nie, żaden z holterów (Holter EKG czy Holter ciśnieniowy) nie nagrywa rozmów. Urządzenie nie ma mikrofonu ani opcji zapisu głosu. Jest certyfikowanym urządzeniem medycznym. Służy jedynie do zbadania stanu zdrowia.

Ile kosztuje badanie Holter?

Ceny badania Holter EKG zaczynają się od około 150 złotych za standardowy Holter EKG 3-odprowadzeniowy na 24 godziny za podstawowy 24-godzinny  Holter Ciśnieniowy. Ceny różnią się w zależności od rejonu kraju.

Czy holter boli?

Holter jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem diagnostycznym,  Nie ma potrzeby aby się specjalnie przygotowywać do badania. Holter można wykonać bez względu na wiek, stan zdrowia i przyjmowane leki.

Czy z Holterem można siedzieć przy komputerze?

Tak, w czasie badania metodą Holtera można korzystać z komputera, tabletu, smartfona i telefonu. Głównym celem badania jest monitorowanie pracy serca w codziennym życiu i w maksymalnie naturalnych dla pacjenta warunkach.

Jak długo czeka się na wyniki Holtera?

Wynik Holtera EKG jest zwykle gotowy do 3 dnich roboczych (i do 24 godzin przy “opcji ekspres”)

Wynik Holtera ciśnieniowego jest gotowy zwykle do 24 godzin. Czas liczony od dostarczenia urządzenia do nas.

Czy holter jest wiarygodny?

Tak, zarówno Holter EKG jak i Holter ciśnienia to certyfikowane urządzenia medyczne . Pozwalają na dokładną ocenę pracy serca i zmian ciśnienia w sposób obiektywny. Są podstawowymi narzędziami diagnostyki chorób serca.

Czy można oglądać TV przy Holterze?

Tak, można korzystać z telefonu komórkowego, komputera, prowadzić samochód, oglądać telewizję. Ideą badania Holterem  jest monitorowanie pracy serca w codziennym życiu pacjenta, zatem należy prowadzić zwykły tryb życia.