Centrum pomocy

Badanie Holtera EKG | FAQ | często zadawane pytania

FAQ – często zadawane pytania

Badanie Holtera

Holter EKG

Holter Ciśnieniowy

Rejestrator EKG

Kardiolog online

Opis EKG przez kardiologa

Bezdech senny

Wyjaśniami nasze usługi

Badanie Holter

Holter EKG

Holter Ciśnieniowy

Rejestrator EKG

Kardiolog online

Opis EKG przez kardiologa

Bezdech senny

Ważne linki

Konto pacjenta

Kontakt z nami

Regulamin serwisu

Polityka prywatności

O firmie Elkardia

Bezpieczne płatności

Dostawa i odbiór urządzeń

Reklamacje i zwroty

Badanie Holtera EKG – pytania i odpowiedzi (FAQ)

Co to jest badanie Holtera EKG?

Holter EKG to małe certyfikowane urządzenie medyczne przeznaczone do ciągłego monitorowania elektrycznej pracy serca. Badanie Holtera EKG może trwać od 24 godzin do tygodnia (7dni).

Czego nie wolno robić przy Holterze EKG?

Holtera EKG nie wolno zamoczyć (np. nie wolno kąpać się czy brać prysznic z Holterem EKG). Nie używaj poduszek i koców elektrycznych. Unikaj silnego  pola elektrycznego, które może zaburzyć zapis badania. 

Jak się myć z Holterem EKG?

Holter EKG nie jest wodoodpornym urządzeniem – nie wolno brać prysznica ani kąpieli. Postaraj myć się np. gąbką.  Możesz również zdjąć Holter (bez wyłączania urządzenia) i po prysznicu czy kąpieli założyć go ponownie.

Jak spać z Holterem EKG?

Normalnie. Kable Holtera EKG  i elektrody przyklejone na ciele niech będą schowane pod ubraniem, aby w czasie snu ich nie odpiąć. Piżama powinna być luźna i wygodna. 

Czy Holter EKG wykryje nerwicę?

Tak. Nerwicę rozpoznaje się poprzez wykluczeniu chorób organicznych. Na przykład: pacjent odczuwa arytmię ale nie w tym czasie zapis Holtera EKG pokazuje normalną pracę serca. W tym sensie badanie Holtera EKG może pomóc w rozpoznaniu nerwicy.

Na czym polega EKG Holter?

EKG metodą Holtera to ciągłe monitorowanie EKG pacjenta od 24h do 7 dni (a nawet 30 dni). Pacjent ma założone elektrody na klatce piersiowej a zebrane dane przesyłane są do aparatu Holtera EKG. Po zakończeniu badanie Holtera EKG zapis jest analizowany przez kardiologa.

Czy do badania Holtera EKG trzeba zdjąć stanik?

Nie, nie ma konieczności zdejmowania stanika do badania Holtera EKG. Elektrody ekg są tak przyklejone na klatce piersiowej aby zakładanie i zdejmowanie biustonosza nie wpływało na ich położenie w czasie badania.

Czy mając badanie Holtera EKG można mieć stanik?

Tak, stanik nie przeszkadza przy badaniu. Prawidłowe założenie elektrod i poprowadzenie kabli do aparatu Holter EKG pozwala na swobodne noszenie biustonosza. .

Czy telefon zakłóca pracę Holtera EKG?

Nie używanie telefonu nie powinno zakłócić zapisu Holtera EKG. Nasze certyfikowane Holtery EKG są zabezpieczone od zakłóceń pola elektromagnetycznego.

Czy mając Holter EKG można używać telefonu?

Tak, w mając założony Holter można używać telefonu komórkowego. Nowoczesne Holtery są zabezpieczone od zakłóceń pola elektromagnetycznego. Są jednak badania wskazujące, że stare telefony komórkowe mogą zakłócać działanie Holtera EKG.

Jak ubrać się do założenia Holtera EKG?

Wygodnie, tak aby ubranie nie krępowało ruchów i nie zaburzało pomiarów: położenia elektrod i kabli ekg przy Holterze EKG. Podczas badania nie wolno moczyć urządzenia.

Czy Holter EKG nagrywa rozmowy?

Nie, Holter EKG  nie nagrywa rozmów. Holter EKG nie ma mikrofonu ani opcji zapisu głosu. Holter EKG nie szpieguje. Badanie Holtera EKG służy jedynie do zbadania stanu zdrowia.

Ile kosztuje badanie Holter EKG?

Ceny badania Holter EKG zaczynają się od około 150 złotych za standardowy Holter EKG 3-odprowadzeniowy. Ceny różnią się w zależności od rejonu kraju.

Czy badanie Holter EKG boli?

Badanie Holtera EKG jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem diagnostycznym,  Holter EKG można wykonać bez względu na wiek, stan zdrowia i przyjmowane leki. Nie ma potrzeby aby się specjalnie przygotowywać do badania.

Czy z Holterem można siedzieć przy komputerze?

Tak, w czasie badania metodą Holtera można korzystać z komputera, tabletu, smartfona i telefonu. Głównym celem badania jest monitorowanie pracy serca w codziennym życiu i w maksymalnie naturalnych dla pacjenta warunkach.

Jak długo czeka się na wyniki Holtera EKG?

Wynik Holtera EKG jest zwykle gotowy do 3 dni roboczych (i do 24 godzin przy “opcji ekspres”).

Czy Holter EKG jest wiarygodny?

Tak, Holter EKG to certyfikowane urządzenie medyczne . Pozwala na dokładną ocenę pracy serca w sposób obiektywny. Jest to jedno z podstawowych narzędzi nieinwazyjnej diagnostyki chorób serca.

Czy można oglądać TV przy Holterze EKG?

Tak, przy Holterze EKG można korzystać z telefonu komórkowego, komputera, prowadzić samochód, oglądać telewizję. Ideą badania  jest monitorowanie pracy serca w codziennym życiu pacjenta, zatem należy prowadzić zwykły tryb życia.